Blockbuster veilingen

Shara Huges, Inside Outside, 2018, olieverf en acryl op doek,198x167,5cm. Schatting $250,000 - 350,000 verkocht voor $1,482,000 © Phillips

Een gevarieerd aanbod en goede resultaten bij de veilinghuizen. Waarbij blijkt dat het werk van Jean-Michel Basquiat onverminderd populair is en de kunst uit China in opkomst is. Tableau Magazine brengt in de rubriek Veilingen een overzicht van de mooie start van 2022 en blikt vooruit naar de zomer.

De directies van de internationale veilinghuizen beschrijven de conditie van de kunstmarkt deze winter als sterk en veerkrachtig. De afgelopen twee jaar pandemie hebben de verkoop van kunst via de traditionele kanalen als beurzen en galeries ernstig gehinderd en soms teruggebracht, met als gevolg dat (online) veilen als medium belangrijker is geworden.
De hoge resultaten van de grote avondveilingen in Londen en New York – immer goede graadmeters van de staat van de veilingmarkt – spreken voor zich. Alleen al in New York werd tijdens een reeks van ‘blockbuster-veilingen’ over een periode van twee weken $2 miljard omgezet.

De blockbuster van veilinghuis Phillips in New York op 18 november 2021 was goed voor een slordige $137,9 miljoen. Al was de verkoop van elf kavels waaronder het toplot van Francis Bacon (Pope with Owls), verzekerd door afgegeven garanties. Verder leverde deze veiling van Phillips solide opbrengsten op voor werk van jonge kunstenaars en vrouwelijke schilders zoals Shara Hughes, Joan Mitchell, Amy Sherald and Cecily Brown. Onder de resultaten drie records.

Gezien de hoge opbrengst van Untitled (The Door) van Jean- Michel Basquiat bij hetzelfde veilinghuis, mogen we vaststellen dat de begeerte naar diens werk nog steeds niet verzadigd is. Het werk in acryl, olieverf en Xerox collage op een houten deur wisselde voor $8.549.500 inclusief commissie van eigenaar (bij een schatting van $6.000.000 -$8.000.000).

CHINA

In China veilde het staatsbedrijf Poly Auction in zijn contemporaine veilingen in de eerste week van december vijf werken van de Chinese kunstenaar Zeng Fanzhi (1964). Hardnekkig en tot de verbeelding sprekend is het gerucht dat tenminste een van de schilderijen zou hebben toebehoord aan Whitney Duan, de Chinese onroerend goed tycoon die sinds 2017 spoorloos is verdwenen. Zij is een patrones van de kunstenaar en had het plan een museum en atelier voor hem op te richten. Het hoogste resultaat werd behaald door Prayer (2012) dat afgehamerd werd voor 33.000.000 Chinese Yen (ongeveer $5.2.000.000).

VEILINGEN
Zeng Fanzhi, Prayer, 2012, olieverf op doek, 400x400cm © Poly Auction

TIJDCAPSULE

De bittere scheiding van het New Yorkse verzamelaarsechtpaar Harry and Linda Macklowe leverde Sotheby’s de kans op om hun belangrijke kunstcollectie te veilen. De verzameling wordt beschreven als een tijdcapsule met kunst uit tweede helft van de 20e eeuw, die eer doet aan de canon van de kunstgeschiedenis. De selectie van 35 werken werd op 15 november geveild voor $676.000.000 (inclusief commissie) bij een hoge schatting van $619.000.000 (zonder commissie). Het hoogste bod in deze veiling kwam van een telefonische bieder uit Azië die $82.500.000 overhad voor het abstracte schilderij No. 7 van Mark Rothko uit 1951.

VEILINGEN
Mark Rothko, No.7, 1951, olieverf op doek, 240,7×138,7 cm
$77,5 miljoen (schatting $70 – 90 mln) © Sotheby’s

BREITNER EN D’HONDECOETER OP DE VEILINGEN

In de tussentijd bracht in Nederland het Venduehuis Den Haag een doek van George Hendrik Breitner (1857-1923) onder de hamer. Een stilleven met aronskelken, gladiolen en begonia’sgesigneerd ‘GH Breitner’, geschilderd rond 1883. In de collectie van het RKD (Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis), bevindt zich een foto van George Hendrik Breitner van hetzelfde schilderij in het interieur van zijn huis aan Overtoom 227 in Amsterdam, waar de schilder woonde tussen 1901 en 1903. Ook in het Venduehuis een werk van Melchior d’Hondecoeter (1635/6-1695). d’Hondecoeter was gespecialiseerd in het schilderen van gevogelte, jachtstillevens en landschappen met exotische vogels. In navolging van zijn Vlaamse voorgangers, Frans Snijders (1579-1657) en Jan Brueghel II (1601-1678), heeft d’Hondecoeter samen met zijn neef Jan Weenix (1641-1719) het thema vogelconcerten en jachtstillevens in de Nederlanden tot grote hoogte gebracht. In dit schilderij leiden de witte vleugels van de dode duif onze blik naar het midden van het doek. De jachthoorn en andere attributen liggen naast de duif op de richel, enkele kleinere vogels en een witte veer stofferen de bosgrond. De valk heerst trots over zijn gevangen prooi. Het subtiele gedempte palet in bruintinten en de harmonie van de compositie maken dit schilderij tot een typisch werk van een de grote Hollandse meesterschilders van jachtstillevens.

VEILINGEN
Melchior d’Hondecoeter, Een jachtstilleven met een valk en een duif, circa 1655-1659, olieverf op doek, 77x65cm Hamerprijs €42.000 © Venduehuis

Verder lezen? Bestel hier de losse editie! Op de hoogte blijven van alle ontwikkelingen op het gebied van veilingen, meld je dan aan voor onze nieuwsbrief of abonneer je op Tableau Magazine!

Fons Hof Art Rotterdam GalleryViewer Tableau Magazine

Kunst & Ondernemer: Fons Hof

Hij is bedenker en directeur van Art Rotterdam, mede-eigenaar van Unseen en medeoprichter van kunstplatform GalleryViewer. Veilig te stellen dat Fons Hof een van de meest invloedrijke personen is in de Nederlandse kunstwereld. Zijn voornaamste

Lees verder »
Come Alive, AESF - Inverso Mundus, 2015

Come Alive

Come Alive laat de verbindende kracht van erotiek zien. De entree bestaat uit een gordijn met daarop twee benen, daartussen is de ingang. Dan begint de expositie met een ruimte waarin alles pulseert en beweegt.

Lees verder »

Anna Bella Geiger in Frans Hals Museum

Het Frans Hals Museum biedt een podium aan de Braziliaanse kunstpionier Anna Bella Geiger. Een zelfbewuste, moedige vrouw die machtspolitiek en cultuurverschillen bekritiseert en in haar werk een ander – beter – evenwicht zoekt. Anna

Lees verder »