Veilingen: Geleidelijke verschuivingen

Tableau Magazine Veilingen

Veilingnieuws met recente ontwikkelingen, opvallende verkopen en aantrekkelijke vooruitzichten. Zo lijkt de markt voor NFT’s wat af te nemen en krijgt Nederlandse kunst in eigen land meer ruimte. Met een paar bijzondere veiling records.

Is de houdbaarheid van NFT’s beperkt? Verandering hangt in de lucht. De stormachtige opkomst van NFT’s (non-fungible tokens), direct nadat in 2014 de digitale kunstenaar Kevin McCoy de eerste NFT lanceerde, werd door de kunsthandel gretig omarmd. Sommige veilinghuizen haastten zich in de jaren daarop om NFT’s in de catalogi op te nemen, met als recent hoogtepunt Beeple’s digitale verzamelwerk Everydays: The First 5000 Days dat vorig jaar bij Christie’s een slordige 69 miljoen dollar opbracht.

Pauline Boty (1938 – 1966), With Love to Jean- Paul Belmondo, 1962, olieverf op doek, 152,5x122cm, verkocht voor £1.159.500 © Sotheby’s

Aan de afdelingen digitale kunst van sommige grote veilinghuizen werden speciale directors aangesteld met de opdracht actief op de vraag van een nieuwe groep kopers in te spelen. Er ontstonden interessante samenwerkingsverbanden en initiatieven zoals de Bored Ape Yacht Club, een collectie profielfoto’s van stripfiguurlijke apen gegenereerd door een algoritme en gebouwd op het Ethereum blockchain, een zogeheten open source platform voor cryptovaluta.

Zelfs enkele musea speelden in op de trend, zoals het Museum of Fine Arts in Boston dat via het Franse NFT platform LaCollection de exclusieve rechten van duizend afbeeldingen van zelden tentoongestelde pasteltekeningen van Franse impressionisten verkocht om geld op te halen voor de restauratiekosten van twee tekeningen van Edgar Degas. Toch zijn er vanuit de markt signalen die er op wijzen dat bij de handel in NFT’s de geest uit de fles lijkt te raken. Ja, NFT’s zijn doorgedrongen tot het reguliere aanbod op de veilingen, maar eenmaal volwassen en geen novum meer zien we gemiddeld de opbrengsten dalen. Een oorzaak hiervoor zou kunnen zijn dat de markt voor NFT’s niet is gereguleerd en daardoor voor velen te risicovol is. Een vergelijking met de dramatische neergang in de markt van de cryptovaluta dringt zich op.

NIEUWE RECORDS

Op de traditionele veilingvloer is er evenwel veel interessants te melden. De serie veilingen Jubilee Season in mei, juni en juli bij Sotheby’s die de viering van het zeventig jaar koningin Elizabeth II markeerde, bracht veel kopers op de been. De reeks veilingen omvatte een keur aan Britse namen: van gevestigd tot jong talent.

Het kroonjuweel van de avondveiling was een werk waarin de twee bekendste kunstenaars uit de voorhoede van de Britse figuratieve schilderkunst een rol spelen: Francis Bacon en Lucian Freud. Een krachtig portret van Freud, geschilderd door Bacon in 1964, op het hoogtepunt van hun onstuimige vriendschap. Study For Portrait of Lucian Freud, van grote betekenis voor de Britse kunstcanon, werd verkocht voor £43.336.000.

Francis Bacon (1909 – 1992), Study for Portrait of Lucian Freud, 1964, olieverf op doek, 198×147,5cm, £43.336.000 © Sotheby’s

In de tussentijd wist Sotheby’s de belangstelling aan te wakkeren voor het jonggestorven en min of meer in de vergetelheid geraakt icoon Pauline Boty (1938 – 1966), een pionier van de Britse pop art-beweging. De verkoop van een van haar meest lyrische werken With Love to Jean-Paul Belmondo, uit een Franse privécollectie, werd een record voor een item van deze kunstenaar: £1.159.500.

Er is nog een record te melden, ditmaal dichter bij huis. Het gaat om een wereldrecord voor een werk van Willem Gerard Hofker (1902-1981) dat bij het Zeeuws Veilinghuis te Middelburg onder de hamer kwam en €1.600.000 (€2.050.000 inclusief commissie) deed. Het oude record uit 2012 voor een werk van Hofker van €650.000 (Christie’s) is met bijna een miljoen overtroffen en het werd met de hamerslag in één klap de hoogste veilinguitslag ooit voor kunst op een Nederlandse veiling. Dat record was sinds 2007 in handen van Sotheby’s Amsterdam waar toen De kaartspelers van Jan Lievens (1607- 1674) voor €1.550.000 werd geveild.

Verder lezen? Bestel een losse editie of haal hem in de kiosk.

Lee Man Fong (1913 – 1988), Majestic nature, 1950, olieverf op board, 90x116cm, gesigneerd en gedateerd 1950 (in Chinees). Hamerprijs: € 480.000 (€615.000 inclusief commissie) © Zeeuws Veilinghuis

Veilingnieuws Veilingen Michiel Vliegenthart Tableau Magazine

Veilingnieuws: surrealistische records

De laatste ontwikkelingen op de veilingen, met surrealistische records in Londen, onder andere voor René Magritte en een vooruitblik naar de komende veilingen. Met marktleidende prestaties, een stijging van 17% ten opzichte van vorig jaar,

Lees verder »
Hendrik Jan Wolter Museum Flehite Tableau Magazine

Gezocht: werk van Hendrik Jan Wolter

Ter gelegenheid van de 150e geboortedag van Hendrik Jan Wolter organiseren Museum Flehite en de stichting Vrienden van de schilder H.J. Wolter een expositie van zijn ‘waterwerken’, met als titel ‘Wolter en Water’. De expositie

Lees verder »