Veilingen online: van Egon Schiele tot een mysterieuze klok

Terugblik

Ondanks de grote toeloop op het online bieden waren er in de afgelopen weken vele veilingen met fysiek toegankelijke kijkdagen en zaalveilingen, de traditionele setting uit het pre-coronatijdperk.

Klassiek modern in Wenen

Veilinghuis Dorotheum in Wenen viel op met zijn Klassische Moderne veiling op 23 juni met onder meer originele werken van Egon Schiele, niet vaak op de markt. Een krijttekening van zijn hand, die de kunstenaar maakte in 1917, één jaar voor zijn vroege dood in 1918 en ooit het bezit van Schieles tandarts Heinrich Rieger, werd verkocht aan een Amerikaanse verzamelaar die er per telefoon € 271.700 voor bood.

Egon Schiele (1890-1918) Sich entkleidende Frau,
1917, zwart krijt op papier, 46,2 x2 9,5cm, Kallir Nr.
1942. Resultaat € 271.700 © Dorotheum

Verder successen tot in de zes nullen voor lots van Tamara de Lempicka, Fernando Botero, Max Liebermann, Giulio D`Anna, Salvador Dalí, Alfons Walde en Rudolf Wacker.

Rudolf Wacker (1893 – 1939) Stilleben mit
St. Sebastian
, 1927, olieverf op hout, 95 x 61cm.
Resultaat: € 369.300 © Dorotheum

Veilinghuis Peerdeman

Veilinghuis Peerdeman in Utrecht ziet terug op zijn algemene kunst- en antiekveiling van zondag 21 juni met vele lots, overigens nog wel online geveild. Waaronder een schilderij van Hendrik Jan Wolter uit 1941, dat voor € 2300 werd verkocht.

Hendrik Jan Wolter (1873-1952), Jardins des Tuilleries, 1941, olieverf op paneel, gesigneerd.
Herkomst: expositie Frans Buffa, 19 x 24cm. Hamerprijs: € 2300. © Veilinghuis Peerdeman

Komende veilingen

Moai Kavakava bij Bonhams Los Angeles
Eén van de vele lots in de veiling van African en Oceanic Art op 2 juli ten huize van Bonhams in Los Angeles, is een zogenaamde moai kavakava, gemaakt op Paaseiland door kunstenaars uit de Rapa Nui of Rapanui cultuur – de inheemse bevolkingsgroep van Polynesische afkomst. Het is een houten antropomorfe sculptuur, in de vroege negentiende eeuw gemaakt en in de klassieke stijl uitgevoerd. Beelden uit deze periode  worden in artistiek opzicht beschouwd als het hoogste wat deze makers hebben voortgebracht. Ze zijn zeldzaam en dan ook zeer gezocht.
Dit type houten figuren inspireerde bovendien vele modernistische kunstenaars van de twintigste eeuw zoals de Duitse Expressionist Max Ernst.

Deze moai kavakava maakte als begerenswaardig verzamelobject een tocht langs verzamelaars uit New York, Honolulu, Barcelona en opnieuw Honolulu waar een privéverzamelaar het nu aanbiedt. Geschatte opbrengst US$ 800.000 – 1.000.000  (€ 710.000 – 890.000).

moai kavakava
hoogte 47cm © Bonhams

Mystery clock

In Hilversum maakt het familiebedrijf Van Zadelhoff Veilingen zich op voor traditionele kijkdagen en een zaalveiling gecombineerd met mogelijkheid tot online bieden. Kavel 12 in Kunst- en Antiekveiling op zondag 28 juni is een zogeheten Alfred Hof Mystery clock, een uurwerk dat zijn oorsprong heeft in de goochelkunst van Jean Eugene Robert-Houdin die er zelfs tot aan het hof van koningin Victoria mee doordrong. De illusie bestond eruit dat de wijzers geheimzinnig en autonoom leken te bewegen, tot grote fascinatie van de toeschouwers. In werkelijkheid dreef een centrale figuur boven op de klok, nauwelijks zichtbaar bewegend, de wijzers aan. In de late 19e eeuw raakte dit type klokken en hun krachtige zinsbegoochelende effect zo in zwang dat ook Cartier ze fabriceerde, niet zelden met diamanten ingelegd.

Het exemplaar dat onder de hamer komt is uit 1930 en vervaardigd door Alfred Hof, l`Emeraude Lausanne, die de vaardigheid beheerste het mechaniek ook in kleine uurwerken te zetten.

 © Van Zadelhoff Veilingen

Alfred Hof Genève, 935/1000 Zilveren deels geëmailleerde mystery klok met een rondvarende ivoren engel op een scheepje met geëmailleerde romantische landschappen met liggende dames en rozen, verkocht door A l`Emeraude Lausanne ca.1930, genummerd 58569, hoogte 12cm, diameter 13,5cm. Geschatte opbrengst € 6.000 – 8.500.

Christie’s Hong Kong

Christie’s Hong Kong houdt op 11 juli de Modern and Contemporary Art Day Sale met tal van items van internationale kunstenaars waaronder Walasse Ting, Sanyu and Wu Guanzhong, Liu Ye, Nicolas Party and Hendra Gunawan.

Sanyu (Chang Yu, 1895-1966),  Leopard (1940s), olieverf op masoniet, 10,5 x 21,3cm. Geschatte opbrengst HK $2.000.000-3.000.000 (US$260.000-390.000) © Christie’s

 Walasse Ting (Ding Xiongquan, 1928-2010), Come Sleep with Me, 1980,
pastel, acryl en potlood op papier 131 x 183cm. G
eschatte opbrengst HK$700.000-1.000.000 (US$91.000-130.000) © Christie’s

Fair Warning
Overigens lanceerde voormalig chairman van Christie’s Loïc Gouzer een virtueel veilingplatform genaamd Fair Warning. Gouzer was bij zijn vorige werkgever verantwoordelijk voor het binnenhalen van bijzondere lots die vervolgens veiling geschiedenis werden zoals het $450 miljoen opgebrachte schilderij van Leonardo da Vinci. Fair Warning is is een members – only app die per week één kunstwerk veilt. De eerste veiling is op 28 juni.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vincent van Gogh, Scène de rue à Montmartre

Veilingnieuws van romantiek tot NFT

Veilingnieuws voorjaar 2021. Waar vorig jaar vooral de souplesse opviel waarmee de veilinghuizen zich aanpassen aan de beperkingen van de pandemie door zich online open te stellen, speelt sinds dit voorjaar digitalisering een nog veel indringender rol dan verwacht.

Lees verder »