Veilingen online: Van sabels tot Rembrandt en Picasso

Online successen

Van sabels tot Rembrandt en Picasso. Michiel Vliegenthart benoemt de parels uit de voorbije en komende veilingen. Terwijl de meeste nationale en internationale veilinghuizen zich opmaken om gedoseerd en gereguleerd publiek te ontvangen voor traditionele kijkdagen en zaalveilingen, zijn er deze weken mooie successen te noemen in de online veilingen.

Het Parijse Musée d’Orsay schafte via internet op 29 mei bij Christie’s een vroeg werk van Édouard Manet (1832-1883) aan. De kunstenaar maakte het schilderij Tête de jeune homme d’après l’Autoportrait de Filippino Lippi (1853) naar een zelfportret uit de 15e eeuw van Filippino Lippi in de Uffizi te Florence. Manet stond daar als 21-jarige ingeschreven als kopiist. Met de aankoop van dit item uit de collectie Edmond Cormier-Thierry-Delanoue is €95.000 (excl. commissie) gemoeid, overigens aan de onderkant van de schatting van €100.000 – 150.000.

Veilingen online: online en live successen
Édouard Manet, Tête de jeune homme d’après l’Autoportrait de Filippino Lippi,
1853, olieverf op geparketteerd paneel, 41x32cm © Christie’s

‘Top dogs’ bij Bonhams

 Op 3 juni veilde Bonhams in Londen in het kader van 19th Century and British Impressionist Art ondermeer dit monumentale schilderij van Ierse kennel jachthonden, gemaakt door John Emms (1843-1912).

John Emms, The Bitch Pack of the Meat Foxhounds, 1896,
gesigneerd en gedateerd ‘JNO. EMMS/1896, olieverf op doek, 111 x 157,5 cm,
verkocht voor £225.062 (€252.538) incl. commissie. © Bonhams

Op 11 juni was het de beurt aan Modern and Contemporary Middle Eastern Art bij Bonhams met onder andere dit werk van de Iraanse kunstenaar Monir Farmanfarmaian.

 Monir Farmanfarmaian (1924-2019), The Magnified Sacred, diameter 100cm.
Verkocht voor €188.277 incl. commissie © Bonhams

Charge! Militaria veiling

Eveneens online opende op 2 juni bij Venduehuis Den Haag de eerste Militaria veiling van onder meer 500 vroeg 19e eeuwse cavaleriesabels, een must voor de liefhebbers van dit niche-verzamelgebied. De online veiling met de titel Charge! Cavalry Sabre Sale Online eindigt op 22 juni.

© Venduehuis Den Haag

Picasso in Londen

Online is ook The World of Picasso bij Sotheby’s Londen die 18 juni afloopt, met onder meer werken uit het bezit van Marina Picasso. Aan bod komen 60 werken die zowel in tijd als in onderwerp Picasso’s gehele oeuvre omspannen;  met schilderijen, tekeningen, grafiek, unieke keramiek, fotografie en zelfs schilderspaletten.

Veilingen online: online en live
 Pablo Picasso (1881 – 1973), Le Voyeur, 1933, inkt op papier,
40,2 x 50,5cm (blad), te verwachten opbrengst £400.000 – 600.000
© Sotheby’s

Pablo Picasso (1881 – 1973), schilderspalet, olieverf op karton,
gedateerd 17.6.61 op de achterzijde. Een schilderspalet dat gezien de
kleuren volgens experts door Picasso in 1961 is gebruikt bij het
schilderen van diens versie van Le Déjeuner sur l ‘herbe (naar Manet).
Te verwachten opbrengst £4.000 – 6.000.  © Sotheby’s

Rembrandt

Bijzonder is de aankondiging van hetzelfde veilinghuis dat aan het eind deze maand een zelfportret van Rembrandt wordt geveild. Bijna al Rembrandts zelfportretten bevinden zich in de grote museale collecties zoals Het Mauritshuis in Den Haag. Slechts drie zijn er in privébezit, waaronder dit.

Het schilderij valt te dateren rond 1632, dankzij het feit dat het is gesigneerd op een wijze die Rembrandt kort zo deed en omdat dendrochronologisch onderzoek uitwees dat het zelfportret is geschilderd op een paneel dat is gezaagd uit dezelfde Baltische eik als een ander schilderij uit deze periode.

Met een schatting van £12.000.000 -16.000.000 is het schilderij de showstopper in de Cross-Category Evening Sale op 28 juli in Londen.

 Rembrandt Harmensz van Rijn (1606 – 1669), Zelfportret met witte kraag
en zwarte hoed
, ca.1632,  olieverf op paneel © Christie’s

Meer nieuws uit de reeks veilingen online lezen?:
https://tableaumagazine.nl/tags/veilingen

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vincent van Gogh, Scène de rue à Montmartre

Veilingnieuws van romantiek tot NFT

Veilingnieuws voorjaar 2021. Waar vorig jaar vooral de souplesse opviel waarmee de veilinghuizen zich aanpassen aan de beperkingen van de pandemie door zich online open te stellen, speelt sinds dit voorjaar digitalisering een nog veel indringender rol dan verwacht.

Lees verder »