Veilingnieuws: bijzondere collecties

Veilingnieuws Michiel Vliegenthart Tableau Magazine
Karel Appel (1921-2006), Zonder titel, gedateerd 1970, provenance particuliere collectie © Van Zadelhoff Veilingen & Taxaties

Een jubileum voor Christie’s en CoBrA, bijzondere particuliere verzamelingen die onder de hamer komen en een sleutelwerk van Robert Colescott.

Bonhams meldt de opvallende verkoop van een schilderij van Robert Colescott (1925-2009) op 8 september in een zogeheten Single Lot Sale in New York. Colescott maakte cartooneske, gedurfde en onopgesmukte verbeeldingen van mens en maatschappij. Aanvankelijk parodieerde hij iconische werken uit de kunstgeschiedenis, later legde hij in zijn werk het accent op politiek, geschiedenis en sociologie. In 1997 zou hij de eerste Afro-Amerikaanse kunstenaar zijn die de Verenigde Staten vertegenwoordigde op de Biënnale van Venetië, met een solotentoonstelling.

In het schilderij dat geveild wordt en dat is getiteld 1919 (vervaardigd in 1980), staan rauwe gebeurtenissen in de geschiedenis centraal. Al sinds de aankondiging begin deze zomer dat het sleutelwerk uit Colescott’s oeuvre ter veiling zou komen was er veel internationale belangstelling en uiteindelijk tijdens de veiling koortsachtige biedingen. Het winnende bod kwam van Alia Dahl van kunsthandel Jeffrey Deitch, die optrad namens een grote particuliere collectie. Eerder dit jaar werd een werk dat in hetzelfde jaar 1980 tot stand kwam geveild: Miss Liberty dat voor een slordige $ 4,5 miljoen werd aangekocht door de Art Bridges Foundation. In eigen land werd in de septemberveiling van Veilinghuis de Jager in Goes, met onder meer kunstnijverheid, keramiek en schilderkunst, een bijzondere Thaise kom uit de 19e eeuw verkocht.

Rineke Dijkstra, Kolobrzeg, Polen, 26 juli 1992 © Christie’s. Schatting € 15.000-20.000

In dezelfde maand, in zijn septemberveiling, bracht het veilinghuis voor verzamelobjecten Heritage Auctions Europe een werk van de hand van Gerrit Benner. Het veilinghuis dat opereert vanuit IJsselstein en Brussel, veilt goud, zilver, sieraden, kunst, curiosa en militaria en komt voort uit het door twee Nederlanders geleide Munten- en Postzegel Organisatie (MPO) tot het in 2015 werd overgenomen door het Amerikaanse Heritage Auctions.

Korst van der Hoeff veilingen – taxaties in Den Bosch veilde een door verzamelaars gezochte prent van Hieronymus (Jérome) Cock (1518-1570) naar Hieronymus Bosch. Ook in september veilde Van Zadelhoff Veilingen & Taxaties naast vele andere kavels een schilderij van Karel Appel uit een particuliere collectie. Opbrengst € 20.884,84 (inclusief commissie).

Eierschaalporselein

Veilinghuis Onder de Boompjes te Leiden veilde in de levendige septembermaand een monumentale en zeer zeldzame eierschaalporseleinen vaas van de befaamde Haagse Plateelfabriek Rozenburg. De 59 centimeter hoge vaas werd vervaardigd in het jaar 1900 en volgens het orderboek zijn er van dit model slechts tien gemaakt. Eierschaalporselein is erg dun en bewerkelijk en het productieproces is technisch gecompliceerd. Destijds kostte de vaas 175 gulden. Het exemplaar dat bij Onder de Boompjes werd geveild behoort tot de absolute top van het eierschaalporselein dat Rozenburg ooit heeft geproduceerd. Enkele vazen van dit model werden op de Art Nouveau wereldtentoonstelling van 1900 in Parijs tentoongesteld. Tijdens de tentoonstelling werden enkele stuks verkocht aan buitenlandse musea. Van zes exemplaren is bekend waar ze zich bevinden, dit is nummer zeven. Waar zijn de andere drie? Hebben deze de tand des tijds onverhoopt niet doorstaan of staan ze nog ergens op een onbekende plek in een Hollands huis? Een intrigerende gedachte…

Jan Davidsz. de Heem, Stilleven, 1627 © Christie’s. Opbrengst: € 50.000–80.000

Made in Holland

Christie’s vierde editie van MADE IN HOLLAND (26 september tot 10 oktober), waarin 400 jaar Nederlands kunstgeschiedenis aan bod kwam, viel samen met het vijftigjarig bestaan van Christie’s in Amsterdam. Sinds de eerste veiling in 1973 heeft Christie’s in de hoofdstad talloze historische veilingen gehouden zoals de collectie van het Prinsdom Liechtenstein, de Anton Philips Collectie, de Anton Dreesmann Collectie, Bezit van Museum voor Realistische Kunst Scheringa, Collectie Piet en Ida Sanders en de Collectie Oude Meestertekeningen van Prof. I.Q. van Regteren Altena. Aanvankelijk gevestigd aan de Cornelis Schuytstraat houdt Christie’s tegenwoordig kantoor aan de Vondelstraat 73, in een huis dat zowel werd ontworpen als bewoond door P.J.H. Cuypers (1827-1921), architect van het Rijksmuseum en het Centraal Station van Amsterdam.

Arno Verkade, Managing Director Christie’s Amsterdam vertelt dat begin jaren 70 Amsterdam voor Christie’s een strategisch zeer belangrijke locatie was. Bij de opening in 1973 zou Amsterdam voor het Britse bedrijf de tweede veilingzaal op het continent worden. Het zou nog vijf jaar duren voordat het bedrijf een vestiging in New York opende. Het vijftigjarig bestaan heeft het lokale team van experts geïnspireerd om een veiling samen te stellen van een selectie van circa 75 favoriete werken van Hollandse meesters.

Verder lezen? Neem een abonnement of koop een losse editie in de winkel.

Michiel Vliegenthart (1966) werkt voor een internationaal veilinghuis als expert 19e-eeuwse schilderijen, prenten, tekeningen en aquarellen.

Jeannette ten Kate Rafael Roozendaal Tableau Magazine

Kunstmarkt: gedeeld kunstbezit

Kunst kopen kan op verschillende manieren. Naast het aanschaffen van een werk voor je eigen collectie is het tegenwoordig ook mogelijk een aandeel te kopen in een werk dat ver buiten je financiële bereik ligt.

Lees verder »
Museum Dhondt-Dhaenens Tableau Magazine Marjolein Sponselee

Museum Dhondt-Dhaenens: ruimte veroveren

Tableau reist langs verborgen parels in binnen- en buitenland. Bijzondere villa’s, kastelen vol kunst of juist een rustig park. Deze keer Woning van Wassenhove en de Wunderkammer bij Museum Dhondt-Dhaenens. Tegelijk woning en kunstwerk. Ergens

Lees verder »