Veilingnieuws: surrealistische records

Veilingnieuws Veilingen Michiel Vliegenthart Tableau Magazine
René Magritte (1898-1967), L’ami intime. Opbrengst £33.660.000, schatting £30.000.000– 50.000.000.

De laatste ontwikkelingen op de veilingen, met surrealistische records in Londen, onder andere voor René Magritte en een vooruitblik naar de komende veilingen.

Met marktleidende prestaties, een stijging van 17% ten opzichte van vorig jaar, realiseerden Christie’s 20th / 21st Century: London Evening Sale en The Art of the Surreal Evening Sale een totaal van £196.685.600 (€229.335.410). De veilingen werden aangevoerd door het werk L’ami intime van René Magritte, uit de collectie van Gilbert and Lena Kaplan, dat op 7 maart werd verkocht voor £33.660.000.

Record voor Magritte

Twee jaar geleden vestigde Sotheby’s in Londen het veilingrecord voor Magritte op £51,5 miljoen. Christie’s probeerde nu zijn eigen record voor de kunstenaar binnen te halen met dit schilderij, geschat op £30 miljoen tot £50 miljoen. L’ami intime leidt de speciale surrealistische avondveiling van Christie’s in Londen in en bevat een aantal van de meest herkenbare en meest begeerde motieven van de kunstenaar, waaronder de bolhoed. Het komt uit de collectie van wijlen Gilbert Kaplan, econoom en oprichter van de uitgave Institutional Investor, en zijn vrouw Lena Kaplan, die het doek in 1980 van Sotheby’s Londen kochten voor £90.000 – ongeveer 550 keer minder dan Christie’s hoogste schatting.

Het werk werd in 1998 tentoongesteld in het Museum voor Schone Kunsten in Brussel. Dit jaar markeert ook de honderdste verjaardag van André Bretons Surrealistisch Manifest, dat de revolutionaire artistieke beweging definieerde. De veiling kende een sterke deelname van internationale kopers met 72% uit EMEA (Europe, the Middle East and Africa) en 24% uit de Verenigde Staten. De resultaten bevestigen de brede aantrekkingskracht op wereldwijde verzamelaars van werken uit de 20e eeuw, tentoongesteld naast de allernieuwste hedendaagse kunstenaars. Onder de actieve kopers bevond zich 10% millennials.

De 20e/21e eeuw: London Evening Sale bracht in totaal alleen al £137.699.300 (€160.557.384) op, waarbij 86% per lot en 94% per waarde werd verkocht. De resultaten weerspiegelen de sterke vraag naar de geselecteerde meesterwerken, waarvan er vele al tientallen jaren niet meer op de markt te zien waren. De sterke Londense markt leverde de veiling hoge opbrengsten op voor Britse kunstenaars, waarbij Francis Bacon’s Landscape near Malabata, Tanger goed was voor £19.630.000. David Hockney’s California – al meer dan 40 jaar niet meer in het openbaar te zien – wisselde tijdens zijn wereldwijde veilingdebuut voor £18.710.000 van eigenaar. Het intieme portret van Lucian Freud, Kai, ooit voor het eerst te zien in de de Whitechapel Gallery in 1993, bracht £4.638.000 op terwijl Michael Andrews’ School III: Butterfly Fish and Damsel Fish een wereldveilingrecord voor de kunstenaar vestigde van £3.125.500). Matinée sur la Seine, temps net van Claude Monet, dat tegen de achtergrond van de 150 jaar impressionisme onder de hamer kwam, werd voor het eerst in 45 jaar op een veiling aangeboden en bracht £14.397.500 op. Andere hoogtepunten van het impressionisme waren onder meer Monets Prairie fleurie à Giverny, die voor £6.290.000 werd verkocht tegen een schatting van £5.500.000-8.500.000, en Théo van Rysselberghes L’île du Levant vue du Cap Bénat, Provence (£2.460.000).

Cornelis Springer (1817-1891), Gezicht op de diamantslijperij van den weledele heer M.E. Coster aan den Amstel te Amsterdam. €80.000–100.000.

In het 24e jaar als zelfstandig platform, en samenvallend met de honderdste verjaardag van het Surrealistisch Manifest, behaalde The Art of the Surreal Evening Sale £58.986.300 (€68.778.026), met een verkoop van 88% per lot en 99% per waarde, een stijging van 52% jaar op jaar.

Andere werken van Magritte leverden, in tegenstelling tot de verwachtingen vooraf, sterke prijzen op, waaronder Le principe d’Archimède (£1.492.000) en La magie noire (£4.638.000). Er werden records gevestigd voor twee vrouwelijke surrealisten met de collage Das schöne Mädchen van Hannah Höch uit 1920 (£453.600) en het iconische en zeldzame surrealistische object van Meret Oppenheim, Tisch mit Vogelfüssen (£529.200).

Intussen in Nederland

In Nederland waren eind vorig jaar en in het vroege voorjaar interessante resultaten te melden op het gebied van veilingen. Onder meer bij AAG Amsterdam op 11 december 2023 een werk van Jaap Weyand dat zich aanvankelijk in de collectie van de arts en verzamelaar dr. J.F.S Esser bevond. In kunsthistorisch opzicht was Esser een belangrijke figuur als allereerste collectioneur van het vroege modernisme in Nederland. Kunstenaars zoals Jan Sluijters en George. H. Breitner waren patiënten van hem en dankzij dit persoonlijke contact kon hij al vroeg verzamelaar van hun werk worden.

Verder lezen? Neem een abonnement of koop een losse editie in de winkel.

Michiel Vliegenthart (1966) werkte voor internationale veilinghuizen als expert 19e-eeuwse schilderijen, prenten, tekeningen en aquarellen.